Tejpování

Co je to tejpování ?

U sportovců si můžete často všimnout barevných pásek, jimiž jsou polepeni. Nejčastěji je mají na ramenou, kolenou či přes záda. Kineziologické pásky jim pomáhají zvýšit výkon, ale hlavně uzdravit poraněná místa na těle. A mohou se hodit i jako prevece při sportovních trénincích nebo fyzicky náročných zaměstnáních.

Kineziologická páska původně pochází z Japonska, kde ji v 70 letech začal používat chiropraktik Kenzo Kase. Páska je směsí bavlny a nylonu. Je navržena tak, aby napodobovala pružnost pokožky, takže ji můžete používat na celý rozsah pohybu, je také voděodolná a dostatečně pevná, aby zůstala aplikovaná po dobu tří až pěti dnů, a to i při cvičení nebo sprchování. Když je páska nanesena na tělo, mírně se stáhne a jemně zvedne pokožku. To vytvoří mikroskopický prostor mezi kůží a tkáněmi pod ní a umožní lepší cirkulaci lymfy a tím snížení otoků, uvolnění svalů, kloubů a tím snížení bolestí vyvolaných v těchto místech. Jedná se o pomocnou metodu při léčení nebo preventivní metodu před výkonem, případně o korekční metodu při špatných pohybových návycích, které vyvolávají špatné držení těla.

Přínosy

    • při bolestech hlavy, zad a končetin

    • kloubní blokády a výhřezy plotének
      bolesti kloubů a svalů z přetížení

    • svalové křeče

    • syndrom zmrzlého ramene (impigement syndrom) -poškození rotátorové mažety

    • vbočený palec (hallux valgus)
      tenisový/golfový loket (epikondylitidy)

    • spoušťové body (trigger points )

    • kloubní poranění (distorze, subluxace)

    • tkáňová poranění – podlitiny (hematomy)

    • otoky (edémy) a korpantment syndrom (zvýšení tkáňového tlaku)

    • pourazové a pooperační stavy (platiky,jizvy)

    • Whiplash syndrom (cuknutí hlavy při nárazu auta v místě hlavové opěrky)

    • chybné postavení těla nebo jednotlivých kloubů
      neurologické obtíže

    • syndrom karpálního tunelu

    • apod.

Spojení technologie a přírodních sil pro rychlejší hojení

V rámci své masérské praxe jsem se rozhodla zařadit tejpovací pásky a náplasti obsahující turmalín, pro jeho příznivý vliv na pohybový aparát.

Turmalíny patří do skupiny minerálů s komplikovaným chemickým vzorcem. Název pochází ze sinhálského slova tura-malí- „kámen, který je znečišťován částečkami popela“, kterým se označovaly krystaly dovážené do Evropy z Cejlonu. Turmalíny jsou pyroelektrické a piezoelektrické (zahříváním a třením se konce krystalů nabíjejí opačným elektrickým nábojem).

Pro naše účely nás zajímá turmalín s názvem SKORYL – obvykle černý a zcela neprůhledný, může být vzácně i hnědočerný, modročerný nebo dokonce modrý. Skorylu dodává barvu železo a sodík.

Hinduisté věří, že turmalín pomáhá najít rovnováhu mezi energiemi těla. Používají v léčitelství v Indii jako tlumiče bolestí. Přidávají se jako prostředek pro snížení bolestivých stavů do krčních a bederních pásů při rehabilitacích nebo do tejpovacích pásek a náplastí.

V devadesátých letech různí myslitelé a umělci rozšířili indické znalosti o turmalínech v širší veřejnosti. Od té doby jak sběratelská, tak jakási metafyzikální, až psychotronická či léčitelská žádanost různých druhů a odrůd turmalínů nadále trvá.

Podporuje správnou funkci svalů a zamezuje svalovým křečím a natržení svalů. Pozitivně také působí na nervovou soustavu a chrání před virovými onemocněními a záněty všeho druhu. Mírní potíže při pásovém oparu a artritidě.

Postup tejpování

  • ošetřované místo oholíme a odmastíme
  • nalepíme tejp předepsaným způsobem na postižený sval, kloub, kloubní spojení, triger point
  • v případe exponovaných míst tejp postříkneme telpovacím lepidlem
  • tejp ponecháme dle potřeby 4 až 5 dní, další tejpování je vhodné po 2 denní pauze
  • tejp snímáme rolováním, nebo pomalým odtrháváním, cílem je nepoškoditkůži pod tejpem, před sundaváním je vhodné tejp namočit, namastit nebo použít specielní prostředek na odlepení tejpů. Pomáhá ji vysušování tejpu fénem (teplý vzduch ničí funkci lepidla) nebo koupel ve vodě se solí (sůl také ničí lepidlo).

Ukázka tejpování

tejpování bederní části páteře – proti bolesti zad v důsledku špatného držení těla, nebo připřetížení bederní páteře, může částečně nahradit i funkci bederního pásu s výhodou toho, že není pod oblečením vidět.

Tejpování kolene – pro podporu kolenních vazů, prevence bolesti nebo zmírnění bolesti při chůzi.

Lymfatické tejpování stehna, kolene a kotníku – pomáhá na snížení otoků a jejich prevenci, je možné ho používat společně s klasickým tejpováním.

Tejpování kotníků po úraze – podporuje větší stabilitu, fixuje kotníky místo ortézy a proti ortéze je velmi tenký

Kdy tejpování neprovádím

alergie na náplasti
popálená/poleptaná kůže
otoky srdečního nebo ledvinového původu
papirová kůže
otevřené rány
hluboká žilní tromboza a křečové žíly (varixy)
kožní onemocnění (lupénka, ekzém, plísně, opary...)
hnisavá ložiska a vředy
bradavky prsní, genitálie, podkolenní a podpažní jamky
ostatní kontraindikace

masáž neprovádím, pokud je nějaká z dalších kontraindikací